Åke Göransson, Modern

Åke Göransson, Modern
Åke Göransson, Modern
Åke Göransson, Modern
Åke Göransson, Modern
Åke Göransson, Modern
Åke Göransson, Modern
Åke Göransson, Modern
Åke Göransson, Modern

Klubbat för:

210000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

ÅKE GÖRANSSON
1902-1942
Modern
Stämpelsignerad. Olja på duk, 40 x 30 cm.
Intygad på baksidan av Arne Stubelius och Hanna Göransson
Inramning utförd av Gösta Stenman
Utförd 1941/42
.
PROVENIENS
Hanna Göransson, Göteborg
Gösta Stenman, Stockholm
.
UTSTÄLLD
Stenmans Dotter, Stockholm 1944, katalognr 80
Stenmans konstsalong, Stockholm 1957, katalognr 58
Göteborgs konstmuseum, Varbergs museum, Norrköpings Konstmuseum, 1977, katalognr 94
Liljevalchs konsthall, Stockholm 1977-78, katalognr 100
.
LITTERATUR
Björn Axlund: Färgformen - Åke Göranssons liv och konst, Stockholm 2002, katalognr 228, sidan 202

540

2017-05-11