Olle Nyman, Fruktskål

Olle Nyman, Fruktskål
Olle Nyman, Fruktskål
Olle Nyman, Fruktskål
Olle Nyman, Fruktskål
Olle Nyman, Fruktskål
Olle Nyman, Fruktskål
Olle Nyman, Fruktskål
Olle Nyman, Fruktskål
Olle Nyman, Fruktskål
Olle Nyman, Fruktskål

Klubbat för:

19000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

OLLE NYMAN
1909-1999
Fruktskål
Signerad O. Nyman. Porslin, glasskärvor, sten och cement, höjd 23 cm.
PROVENIENS
Galleri Svenska Bilder, Stockholm
Olle Nyman var verksam som konstnär under större delen av det förra seklet. Sin barndomsmiljö Duvnäsgården i Saltsjö-Duvnäs blev han trogen livet ut. På denna inspirerande plats hittade Olle Nyman utgångspunkten för hela sitt konstnärskap. Hans skapande i foto, akvarell, olja, gobeläng, applikation, collage och offentlig utsmyckning visar på en enastående mångsidighet och som professor vid Konsthögskolan (1953-63) delade han med sig till sina elever av sin stora materialkännedom, sina djupa kunskaper kring klassiskt formbyggande, sin lekfullhet och sin förtrogenhet med modernismen.
Det var på 1960-talet som Olle Nyman började "bygga" sina collageskulpturer. Till en början var det en spirituell lek som ej var tänkt att visas för omvärlden. Men det förändrades efter den uppmärksammade utställningen "Arkeologiska villfarelser" på Stockholms Stadsmuseum 1966. I skulpturerna förenade han sin lekfulla radikalism, sin koloristiska sensibilitet och sitt sinne för både det arkitektoniska och det dekorativa. Figurerna byggdes upp av stenbitar, kruk- och glasskärvor samt färgskimrande porslinskross, allt sammanfogat med cement. Fragmenten av dessa olika material hittade han oftast i marken på Duvnäsgårdens ägor och han såg dem som "objets trouvés" eller som arkeologiska efterlämningar.

658

2016-11-17