Nils Tydén, Stockholm från Söder Mälarstrand

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

NILS TYDÉN
1889-1976
Stockholm från Söder Mälarstrand
Signerad och daterad N. Tydén 1927. Olja på pannå, 49 x 61 cm.
.
PROVENIENS
Dir. Arne Biörnstad (1924-2012) och hans hustru Dicki Biörnstad, Stockholm
.
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Bokkonst, Göteborg 1942, omnämnd sidan 121, samling 123 (med titeln: Stockholm från Söder)

737

2016-11-17