Axel Einar Hjorth, "Utö", pall, NK

Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,

Klubbat för:

14000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, "Utö", pall, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, brunbetsad furu, höjd 45, diameter 40 cm, smärre slitage
PROVENIENS
Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall
därefter i arv till dennes dotter Inga Rufini
därefter i arv till nuvarande ägare

145

2016-11-16