Arvid Fougstedt, Kisling på Permission

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

ARVID FOUGSTEDT
1888-1949
Kisling på permission
Signerad och daterad Arvid Fougstedt 1915. Akvarell och gouache på papper, 31 x 32 cm.
Enligt påskrift på baksidan av konstnären är denna "omgjord efter en förstörd akvarell den 8. 1. 1944".

PROVENIENS
Konstnären Erik Wessel-Fougstedt, Stockholm
UTSTÄLLD
Staden, Riksförbundet för bildande konst, utställning 100, katalognr 5
LITTERATUR
Bengt O. Österblom: Arvid Fougstedt, Stockholm 1946, jämför bild sidan 64: La Rotondes terass sensommaren 1915, tillhörande Nationalmuseum

Fougstedts caféskildringar är livfulla och intressanta dokument från en svunnen tid. I detta verk från La Rotonde är terrassen fylld av en salig blandning av individer, allt ifrån konstnärer till militärer. Vid bordet står den polske konstnären Moïse Kisling i gråblå poilu-uniform och bredvid honom i svart hatt konstnärinnan Renée-Jeanne, vän till Kisling och den italienska konstnären Modigliani, som står i profil i bakgrunden i röd scarf. Vid bordet sitter doktor Bjarne Eide, greve Wrangel och Gustaf Hellström, författare och Dagens Nyheters korrespondent i Paris. Lutad mot dörren står Nils Santesson och vid bordet i bakgrunden ser vi herr och frun Sporowski.

604

2016-11-17