Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

MAX WALTER SVANBERG
Sweden 1912-1994
Befjädrad morgon med hud av porslin / Matin emplumé á carnation de porcelaine
Signed and dated maxvalters 65. Gouache on paper, 45 x 37,5 cm
.
PROVENANCE
IngaBritt and Arne Lundbergs, Gothenburg, Sweden
.
EXHIBITED
Konsthallen, Gothenburg 1967, catalogue No 40
Pentacle, Musée des Art Décoratifs, Paris 1968

4

2016-11-15