Sixten Lundbohm, Huskroppar

Sixten Lundbohm, Huskroppar
Sixten Lundbohm, Huskroppar
Sixten Lundbohm, Huskroppar
Sixten Lundbohm, Huskroppar
Sixten Lundbohm, Huskroppar
Sixten Lundbohm, Huskroppar
Sixten Lundbohm, Huskroppar
Sixten Lundbohm, Huskroppar

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

SIXTEN LUNDBOHM
1895-1982
Geometrisk komposition - Huskroppar
Signerad Lundbohm. Olja på duk, 38 x 46 cm.
Utförd tidigt 1950-tal

PROVENIENS
Privat samling, Stockholm

Sixten Lundbohms oeuvre präglas framför allt av radikal modernism, som kubism och futurism Hans målningar har ofta ett monumentalt uttryck.

Sixten Lundbohm växte upp i Fritsla strax utanför Borås och studerade efter studentexamen konsthistoria vid Göteborgs Högskola samt tecknade kroki på Valands aftonskola. 1914 flyttade han upp till Stockholm och började på Carl Wilhelmsons målarskola. Under hela sin karriär åkte han på studieresor i Europa, besökte bland annat Spanien, Norge, Danmark och Frankrike, där han studerade för André Lhote. Under 1940-50-talen ingick han i den senare benämnda Saltsjö-Duvnäs-gruppen med bland andra Olle Nyman och Evert Lundquist. I sitt sena konstnärskap nådde han fram till en storslagen enkelhet och återhållsam, nästan asketisk kolorit.

Lundbohm finns representerad på Nationalmuseum och på Moderna Museet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum och Prins Eugens Waldemarsudde med flera. Vid sidan av sitt konstnärskap var han medlem av styrelsen för Liljevalchs konsthall, ledamot av Kungliga Akademin för de fria konsterna och facklärare i fri målning vid Konstfackskolan.

455

2016-04-20