Sigrid Hjertén, Odalisken

Sigrid Hjertén, Odalisken
Sigrid Hjertén, Odalisken
Sigrid Hjertén, Odalisken
Sigrid Hjertén, Odalisken
Sigrid Hjertén, Odalisken
Sigrid Hjertén, Odalisken
Sigrid Hjertén, Odalisken
Sigrid Hjertén, Odalisken

Klubbat för:

50000 SEK

Schätzwert

50 000-60 000 SEK

Beschreibung

SIGRID HJERTÉN
1885-1948
Odalisken
Signerad Hjertén. Olja på duk, 65 x 53,5 cm.
Utförd på 1920-talet

LITTERATUR
Elisabeth Haglund: Sigrid Hjertén, Stockholm 1985, jämför snarlik målning Odalisken, utförd 1921 eller 1924 i Jönköpings länsmuseum, plansch 35

471

2016-04-20