Roberto Matta, Hom´mère L´Eautre

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ROBERTO SEBASTIEN MATTA
1911-2002
Hom´mere (L´Eautre)
Komplett svit med 10 färgetsningar tryckta på japanpapper, 1975, signerade och numrerade Matta 40/100. Tryckt och editerad av Georges Visat, Paris.
I. 49 x 37,5 cm S. 67 x 51 cm
The complete suite comprising 10 colour etchings printed on Japan, 1975, signed and numbered. Unframed, in good condition.
LITTERATUR
Sabatier 408-417

673

2016-04-20