Roberto Matta, Hom´mere (Chaosmos)

Klubbat för:

48000 SEK

25 000-30 000 SEK

ROBERTO SEBASTIEN MATTA
1911-2002
Hom´mere (Chaosmos)
Komplett portfölj med 10 färgetsningar tryckta på japanpapper, 1975, signerade och numrerade Matta 13/100. Tryckt och editerad av Georges Visat, Paris.
I. 49 x 37,5 cm S. 66 x 51 cm
The complete portfolio comprising 10 colour etchings printed on Japan, 1975, signed and numbered. Unframed in original portfolio, in good condition.
LITTERATUR
Sabatier 355-364

676

2016-04-20