Pierre Bonnard, Album Pierre Bonnard: Three plates

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

PIERRE BONNARD
1867-1947
Album Pierre Bonnard: Three Plates
Färglitografier (3) utförda av Jaques Villon efter Bonnard, 1942-46, samtliga signerade med initialer, Les Raisins numrerad 66/80, La Radiateur med inskription S/T, La Baignoire numrerad 69/80. Editerade av Louis Carré, Paris.
S. 52,5 x 66 cm
Three colour lithographs, signed and numbered/inscribed. In generally good condition, framed.
LITTERATUR
Bouvet 116, 119, 120, Ginestet/Pouillon 686, 689, 690

652

2016-04-20