Pablo Picasso, Quatre Sujets

Pablo Picasso, Quatre Sujets
Pablo Picasso, Quatre Sujets
Pablo Picasso, Quatre Sujets
Pablo Picasso, Quatre Sujets
Pablo Picasso, Quatre Sujets
Pablo Picasso, Quatre Sujets

Klubbat för:

220000 SEK

250 000-300 000 SEK

PABLO PICASSO
1881-1973
Quatre Sujets pour: La Barre d'Appui
Sockerakvatint och torrnål tryckt på japanpappper, 1936, signerad och numrerad Picasso 8/18.
I. 31,5 x 21,7 cm S. 41 x 31 cm
Sugar-lift aquatint and dry-point printed on Japan, 1936, signed and numbered. A horisontal foldmark and pencil inscriptions in the lower margin, pale discolouration in the margins, otherwise in good condition.
LITTERATUR
Bloch 295a, Baer 607b, Cramer 26
Bladet utfördes för att illustrera Cahiers d'Arts utgåva av Paul Eluards diktsamling La Barre d'Appui, tillägnad poetens andra hustru Nusch. 18 numrerade exemplar trycktes innan plåten delades i fyra för att illustrera boken. Porträttet av kvinnan föreställer Nusch, handen är Picassos.

685

2016-04-20