Marc Chagall, efter, Carmen

Marc Chagall, efter, Carmen
Marc Chagall, efter, Carmen
Marc Chagall, efter, Carmen
Marc Chagall, efter, Carmen

Klubbat för:

270000 SEK

Utropspris

180 000-200 000 SEK

MARC CHAGALL, efter
1887-1985
Carmen
Färglitografi, 1967, utförd av Charles Sorlier, signerad och numrerad Marc Chagall 194/200, tryckt på Arches papper.
S. 102 x 66,5 cm.
Colour lithograph, 1967, by Charles Sorlier after Marc Chagall. A 4 cm repaired horisontal tear in the upper right edge, discolouration in the lower margin, paper tape along the sheet edges verso, otherwise in good condition.
LITTERATUR
Mourlot CS 39

656

2016-04-20