Lotte Laserstein, Sittande kvinna med röd basker

Klubbat för:

85000 SEK

60 000-80 000 SEK

LOTTE LASERSTEIN
1898-1993
Sittande kvinna med röd basker
Signerad Lotte Laserstein. Olja och pastell på papper, 65 x 50 cm.
Utförd omkring 1931

PROVENIENS
Gåva från konstnären till nuvarande ägare

Stockholms Auktionsverk vill framföra sitt varma tack till Dr Anna-Carola Krausse för hjälp med katalogiseringen av detta verk. Verket kommer att inkluderas i Krausses kompletterande Catalogue Raisonné över konstnären.

431

2016-04-20