Lotte Laserstein, Sittande kvinna med cigarett

Klubbat för:

60000 SEK

50 000-60 000 SEK

LOTTE LASERSTEIN
1898-1993
Sittande kvinna med cigarett
Signerad Lotte Laserstein. Pastell på papper, 65 x 50 cm.
Utförd omkring 1931

PROVENIENS
Gåva från konstnären till nuvarande ägare

Stockholms Auktionsverk vill framföra sitt varma tack till Dr Anna-Carola Krausse för hjälp med katalogiseringen av detta verk. Verket kommer att inkluderas i Krausses kompletterande Catalogue Raisonné över konstnären.

430

2016-04-20