Liss Eriksson, Klarinettspelaren

Klubbat för:

48000 SEK

Schätzwert

40 000-50 000 SEK

Beschreibung

LISS ERIKSSON
1919-2000
Klarinettspelaren
Signerad, daterad och numrerad Liss Eriksson 1961, Ex 1/6. Patinerad brons, höjd 68 cm.
Gjutarmärkt: H Bergman Cire Perdue

Liss Eriksson växte upp i faderns, skulptören Christian Eriksson, ateljéfastighet vid Maria Prästgårdsgata på Södermalm i Stockholm. Tidigt fascinerades han av faderns skulpturarbeten.

Liss Eriksson präglades tidigt av den franska skolan, Aristide Maillol och Henri Laurens, men även av schweizaren Alberto Giacometti. Det var den enskilda gestalten som stod i centrum i skulptörens oeuvre. Hans konststycke var i detta avseende skulpturgruppen Huset (1961) - ett verk bestående av rum som ett slags scener. Skulpturgruppen var en beställning till ett nybyggt bostadsområde i Lund, Kobjer, och placerad på Kobjers torg. Liss Eriksson föreställde sig först en slags genombruten mur, men idén övergick snart till tankar om ett öppet hus, där olika mänskliga företeelser skulle äga rum. I centrum står musiken som tema med en klarinettspelare placerad i mitten av verket som en centralfigur - i gruppen finns även figuren Flicka med spegel. I detta skulpturverk förenar Liss Eriksson det psykologiska rummet med det spatiala. Med det mästerliga verket Cellisten fortsatte Liss Erikssons tema runt musiken.

444

2016-04-20