Josef Frank, bord, Svenskt Tenn

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

JOSEF FRANK OCH ESTRID ERICSON, bord, Svenskt Tenn, 1950-tal, oregelbunden skiva i amboinrot, organiskt formade ben i mahogny, skivan märkt Made in Japan, höjd ca 39, 73 x 50 cm, smärre slitage
HISTORIK
Detta är sannolikt ett specialbeställt bord där Estrid Ericson tagit Josef Franks ben och satt på en rotskiva som är importerad från Japan. Estrid var mycket förtjust över att hitta nya lösningar. Hennes intresse för Fjärran Östern gjorde att hon gärna köpte in objekt som hon sedan kombinerade med Franks design. Ett annat exempel är auktionens schatull också den från Japan med en benställning formgiven av Frank.

2

2016-04-19