Isaac Grünewald, Födelsedagsbuketter

Klubbat för:

320000 SEK

Utropspris

400 000-500 000 SEK

ISAAC GRÜNEWALD
1889-1946
Födelsedagsbuketter
Signerad Grünewald. Olja på pannå (masonit), 73 x 92 cm.
Utförd troligen i slutet av 1930-talet
.
PROVENIENS
Överläkare Gylfe Vallentin, Göteborg
Åmells, Stockholm
Svensk privatsamling
.
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, andra delen, band II, Göteborg 1943, omnämnd och avbildad i svartvitt sidan 507, samling 862
.
I Paris stötte Isaac Grünewald första gången på Henri Matisses måleri på höstsalongen 1908. han beskriver mötet med matissemålningarna som chockartad och den omtumlande upplevelsen beskriver han med orden: "Plötsligt stod jag framför en vägg som sjöng, nej, vrålade av färg och strålade av ljus". Det var ett verkligt känslosvall som överumplade honom men samtidigt en beskrivning som inte känns alltför främmande att även hänga på Grünewalds egen konst. Han hyllade färgernas fräschör och hans färgval sprudlade. Allt detta lärde han sig och fick praktisera på Matisses egen skola, kallad Académie Matisse, som han några år innan Grünewalds resa till Paris inrättat i staden. På denna fria konstskola, finansierad av amerikanska konstälskare, lärde han sig utveckla sin egen instinkt och tog starka intryck av sin lärare. Det var de rena färgytorna och den melodiska linjen som etsade sig fast på Grünewalds näthinna och som påverkade hela hans oeuvre.
.
Framför allt kan man skönja detta i hans fantastiska blomstermålningar. Auktionens målning har ett välkomponerat arrangemang av diverse födelsedagsbuketter i en spektakulär färgskala.

582

2016-04-20