Inge Schiöler, Solbränt landskap

Klubbat för:

200000 SEK

200 000-250 000 SEK

INGE SCHIÖLER
1908-1971
Solbränt landskap
Stämpelsignerad Inge Schiöler. Olja på duk, 66 x 73 cm.
Utförd 1970
Intygad på baksidan av Joyous Schiöler och Gunnar Hjorthén
Gunnar Hjorthén nr 577

PROVENIENS
Galerie God Konst, Göteborg

UTSTÄLLD
Inge Schiöler, Statens museum for kunst, Köpenhamn 1972, nr 107
Inge Schiöler, Göteborgs Konstmuseum 1972, nr 410

436

2016-04-20