Hertha Hillfon, "Lotta", relief på metallstativ

Hertha Hillfon,
Hertha Hillfon,
Hertha Hillfon,
Hertha Hillfon,
Hertha Hillfon,
Hertha Hillfon,
Hertha Hillfon,
Hertha Hillfon,
Hertha Hillfon,
Hertha Hillfon,

Klubbat för:

30000 SEK

Schätzwert

30 000-35 000 SEK

Beschreibung

HERTHA HILLFON, "Lotta", relief på metallstativ, egen ateljé, Stockholm 1983, lergods, signerad H. Hillfon 83, höjd 68, med stativ 178 cm
PROVENIENS
Inköpt på utställningen Hertha Hillfon, Galleri Åklundh, Lund 11 april-16 maj 1990, medföljer vernissagekort.
Avbildad i boken Hertha Hillfon 1959-1989

378

2016-04-19