Henri Matisse, Odalisque sur la Terrace

Klubbat för:

85000 SEK

Schätzwert

80 000-100 000 SEK

Beschreibung

HENRI MATISSE, efter
1869-1954
Odalisque sur la Terrace
Färgakvatint, 1922, utförd av Jacques Villon, signerad och numrerad Henri Matisse 119/200. Tryckt på Arches papper.
I. 48 x 60,5 cm S. 63 x 76,5 cm.
LITTERATUR
Ginestet/Pouillon E633, Duthuit-Matisse I

672

2016-04-20