Fernand Léger, Marie l´acrobate

Klubbat för:

80000 SEK

Schätzwert

35 000-40 000 SEK

Beschreibung

FERNAND LEGER
1881-1955
Marie l´acrobate
Färglitografi, 1948, signerad (blekt) och numrerad F. Legér 30/75. Tryckt på Arches papper. Editerad av Galerie Louise Leiris, Paris.
I. 55 x 42,5 cm S. 65,5 x 50 cm
Colour lithograph printed on Arches, 1948, signed and numbered. Light- and mat stained, minor handling marks, the signature faded, otherwise in good condition.
LITTERATUR
Saphire 21

667

2016-04-20