Evert Lundquist, Penslarna

Evert Lundquist, Penslarna
Evert Lundquist, Penslarna
Evert Lundquist, Penslarna
Evert Lundquist, Penslarna
Evert Lundquist, Penslarna
Evert Lundquist, Penslarna

Klubbat för:

140000 SEK

150 000-200 000 SEK

EVERT LUNDQUIST
1904-1994
Penslarna
Signerad och daterad på baksidan Evert Lundquist 1961. Olja på duk, 81 x 54 cm.

PROVENIENS
Gummesons Konstgalleri, Stockholm, 1962, katalognummer 262
Bukowski Auktioner, katalog 566, Moderna våren 2010, katalognr 151

UTSTÄLLD
Evert Lundquist, Moderna Museet, Stockholm 2010, katalognr 15

452

2016-04-20