Evert Lundquist, Kvinna i trädgård

Klubbat för:

100000 SEK

Schätzwert

125 000-150 000 SEK

Beschreibung

EVERT LUNDQUIST
1904-1994
Kvinna i trädgård
Signerad och daterad Evert Lundquist 1942. Olja på duk, 116 x 88 cm
PROVENIENS
Lars Tesch samling

LITTERATUR
Bonniers små konstböcker, Evert Lundqvist, Rolf Söderberg, 1962, Målningen Kvinna i Trädgård omnämns på sid. 15, illustrerad på sid 18

581

2016-04-20