CARL MALMSTEN, stolar, 6 st., furu, 1930-tal

Klubbat för:

44000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

CARL MALMSTEN, "Skedblad", stolar, 6 st., modellen formgiven 1931, brunbetsad furu, höjd 90 cm, smärre slitage
LITTERATUR
Modellen avbildad i Fischer, Ernst, Svenska möbler i bild: möbelformerna från 1830-1930, Natur och kultur, Stockholm, 1950, s. 142.

69

2016-04-19