Carl Axel Acking, stolar, 6 st., Torsten Schollin

Klubbat för:

95000 SEK

Schätzwert

40 000-50 000 SEK

Beschreibung

CARL AXEL ACKING, stolar, 6 st., utförda av snickarmästare Torsten Schollin för Stockholms Hantverksförening, 1950-tal, sits och rygg i cognacsfärgat originalläder, stomme i teak, brännmärkta T. S-n, höjd 84 cm, lädret med smärre slitage
HISTORIK
Matgruppen tillverkades av Snickarmästare Schollin för Stockholms Stads Hantverksförenings lotteri under 1950-talet. Matgruppen är sannolikt unik och framtagen endast för detta syfte.
LITTERATUR
Avbildade i Stockholms Hantverksförenings bildarkiv.

90

2016-04-19