Britt-Marie Bergh Valberg, rölakan

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

BITTAN (BRITT-MARIE) BERGH VALBERG, matta, rölakan, signerad BGV, 243 x 165 cm
HISTORIK
Bittan Bergh Valbergs (1926 - 2003) växte upp i Härnösand och utbildade sig vid Konstfack i Stockholm mellan åren 1944-48. Hon startade egen vävateljé i Uppsala 1950 och flyttade 1955
till USA för att prova sin lycka som mattdesigner. I USA kom hon att göra succé med sina
egendesignade ryamattor i starka färger. Hon arbetade bl.a. som industridesigner och konsult för
Cabin Crafts Inc. och erhöll 1959 American Institute of Decorators Award för framstående
prestationer inom heminredning.Hon återvände till Sverige 1961 och kom att utföra en del offentliga textila uppdrag, bl.a för KF, Svenskt Färgcentrum samt som chef för Ångermanlands respektive Stockholms läns
hemslöjdsföreningar.
I sin ateljé i hemmet på Lidingö återupptog hon under 1980-talet sitt eget skapande. Här vävde hon
framförallt gobelänger, ofta med naturinspirerade motiv. År 2001, vid 75 års ålder, hade hon på
Konstnärshuset i Stockholm sin första egna utställning i Sverige. Utställningen väckte
uppmärksamhet och åren därpå följde separatutställningar i Falun och Härnösand. Bittan Bergh
Valberg avled 2003 strax före sin utställning i barndomsstaden Härnösand.

278

2016-04-19