Arne Jones, Vertikal komposition

Klubbat för:

60000 SEK

30 000-35 000 SEK

ARNE JONES
1914-1976
Vertikal komposition
Signerad Jones och numrerad 4/6. Metall på träsockel, höjd 81 cm
En version av skulpturen, i monumental storlek, invigdes utanför Fysiologiska institutionen i Lund 1961.
.
LITTERATUR
Rolf Söderberg: Arne Jones, SAK Publikation 100, jämför bild sidan 88

493

2016-04-20