Vicke Lindstrand, "Zebror", vas, Orrefors 1939

Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,

Klubbat för:

380000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

VICKE LINDSTRAND, "Zebror", vas, Orrefors cirka 1939, Ariel, dekor i violett och grått av zebror, osignerad, höjd 19,5 cm, mindre repor
HISTORIK
Modellen visades på Världsutställningen i New York 1939.
Vicke Lindstrand har under sin tid vid Orrefors formgivit 25 arielvaser samt ett antal onumrerade.
LITTERATUR
Jämför Brilliance of Swedish Glass 1918-1939 An Alliance of Art and Industry, Derek E. Ostergard och Nina Stritzel-Levine (red), New York 1996, s. 296 och 297

232

2015-10-20