Pablo Picasso, Faunes et Chèvre

Klubbat för:

420000 SEK

Utropspris

400 000-500 000 SEK

PABLO PICASSO
1881-1973
Faunes et Chèvre
Signerad och numrerad Picasso 2/50. Linoleumsnitt tryckt i färger, 1959, tryckt på Arches papper, 53 x 64 cm, bladstorlek 62 x 75 cm.
Signed and numbered. Colour linoleum cut printed on Arches, 1959. Pale mat staining, otherwise in good condition.
LITTERATUR
Bloch 934
.
För den grafiska konsten kom Pablo Picasso att beyda minst lika mycket som i de andra konstnärliga uttryckssätt han utforskade. Picasso producerade över 2.500 grafiska verk under hela sin konstnärliga karriär. Hans konstnärliga nyfikenhet och experimentvilja kom att resultera i exempel på de allra flesta grafiska tekniker, även om etsning och litografi kom att bli de mest använda. Det första arbetet i linoleumsnitt utfördes 1939 men konstnärens storhetstid i mediet ägde rum från 1950-talets mitt till början av 1960-talet. Picasso levde då huvudsaligen i sydfrankrike, långt från hans tidigare samarbetspartners, grafikerna och mästertryckarna i Paris. De första linoleumsnitten utfödes i samarbete med den lokale tryckaren Hidalgo Arnéra som affischer till utställningar för keramik och tjurfäktningar i Vallauris. Picasso utvecklade efter hand tekniken och började använda ett nytt tillvägagångssätt. Istället för att som brukligt skära en tryckförlaga för varje färg, arbetade han med ett stycke linoleum vilken skars, infärgades och trycktes för att sedan på nytt bearbetas för nästa tryckning med ny färg. Detta upprepades i flera moment tills den färdiga bilden i ett flertal färger färdigställdes. Tekniken tillåter inte några felskär, det går inte att ångra eller reparera en utskuren detalj. Den nu aktuella Faunes et Chèvre är ett lysande exempel på den tekniska och konstnärliga fulländningen bland Picassos linoleumsnitt.

473

2015-10-21