Vapensköldar, Johanniterorden

Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden
Vapensköldar, Johanniterorden

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

VAPENSKÖLDAR för JOHANNITERORDEN, två stycken, Preussen 1700-talets första hälft, målade vapensköldar med inskriptioner, "Herr Carl Gustav von Münchow ward züm Ritter Geschlagen, den. 26 Octob. 1735" samt "Herr Friederich von Görne ward zum Ritter geshlagen, den: 17 Augusti. 1736.", 67,5 x 47,5 respektive 68 x 50 cm, slitage, ställvisa skador och lagningar, ena listverket kompletterat

1210

2020-12-09