Urna, 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

URNA, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg, brännförgylld brons och koppar, sköld märkt med A under krona, hänklar i form av svanhuvuden, dekor av bandfläta och bladstav, fyrkantig fotplatta på klotfötter, höjd 46,5 cm, ställvis slitage, ursprungligen samovar

1204

2020-12-09