Urna, 1800-talets första hälft, Blybergsporfyr

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

URNA, Karl Johan, Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk, medicityp, utsvängd mynning, kvadratisk fot, höjd 35,5, diameter 28,5 cm, smärre nagg

PROVENIENS:
Auditör John Åstrand (1867-1942), Villa Skogsgläntan, Östergötlands län
därefter i arv inom familjen

LITTERATUR:
Hans Sundblom, m.fl.: Porfyr, utställningskatalog, Stockholm 1985, sidan 31, urntypen avbildad i priskurant från 1805, sidan 71, jämför nr 38

1194

2020-12-09