Torchèré, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

TORCHERE, sengustavianskt stockholmsarbete, Pehr Ljungs art, träskuren dekor och pastellage, förgylld, bas på tripod med tassfötter, klockformad fot med dekor av växtornamentik, bladhölstrat skaft med vriden pelare, tazzaformad avslutning med kannelerad undersida, höjd 170,5 cm, smärre dekorskador, lagningar, kompletterad bottenplatta

LITTERATUR:
Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, sidan 242f jämför gueridon utförd av Pehr Ljung på 1790-talet i H.M. Konungens samlingar

1134

2020-12-09