Tebord, rokoko, Rörstrand

Tebord, rokoko, Rörstrand
Tebord, rokoko, Rörstrand
Tebord, rokoko, Rörstrand
Tebord, rokoko, Rörstrand
Tebord, rokoko, Rörstrand
Tebord, rokoko, Rörstrand
Tebord, rokoko, Rörstrand
Tebord, rokoko, Rörstrand
Tebord, rokoko, Rörstrand
Tebord, rokoko, Rörstrand
Tebord, rokoko, Rörstrand
Tebord, rokoko, Rörstrand
Tebord, rokoko, Rörstrand
Tebord, rokoko, Rörstrand

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

TEBORD, stockholmsarbete i rokoko, tillverkat vid Rörstrand, bricka av fajans med dekor i sepia av molnskyar, rocailler, ströblomster och fågel, kanten med blomsterfestonger, märkt Rörstrand 11/7 67 C.E.B., ställ av bonad björk, svängda ben med avslutande fotbeslag i förgylld mässing, höjd 73, 87 x 59 cm, brickan med lagningar och retuscher, stället med smärre lagningar

1130

2020-12-09