Tebord, gustavianskt, Marieberg

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

TEBORD, gustavianskt stockholmsarbete, tillverkat vid Marieberg, bricka av fajans med dekor i rosa camaieü av pastoralt landskap med herde och herdinna, kanten med bandfläta och illusorisk kannelering, sengustavianskt originalställ fanerat med mahogny, lister och beslag i mässing, kortsidor med ljusbrickor, avsmalnande kannelerade ben krönta med guttæ, avslutande fothylsor med hjultrissor, märkt med rödkrita N: 224, höjd 75, 89 x 61 cm, brickan med lagningar och retuscher

PROVENIENS:
Enligt uppgift prinsessan Sophia Albertina av Sverige, abbedissa av Quedlinburg (1753-1829)

1055

2020-12-09