Taburetter, gustavianska, av Ephraim Ståhl

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), ett par taburetter, gustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerade ES, träskuren dekor, sarg med bladstav, hörnfleuroner, överkragade benanfanger med godronnering, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått och förgyllda detaljer, sitthöjd 44 cm, smärre lagningar

1013

2020-12-09