Spegellampetter, rokoko, tillskrivna Åkerblad

Klubbat för:

46000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799) tillskrivna, ett par spegellampetter, stockholmsarbeten i rokoko, båda med Stockholms hallstämpel 1768, för ett ljus, kvicksilverfolierade glas med slipad obelisk och växtornamentik, pastellagedekor förgylld med slagmetall, ljusarmar i mässing, numrerade på baksidan med bläck N:o 8 respektive N:o 11, 43,5 x 21,5 cm, smärre folieringsskador

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2014, nr 1155, jämför snarlik spegellampett signerad av Johan Åkerblad 1771

1086

2020-12-09