Spegellampett, gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

SPEGELLAMPETT, gustavianskt stockholmsarbete, för två ljus, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, oval form, krönt bandrosett med Amors pilkoger och fackla, lagerfestonger, ramen med pärlstav och kymation, ljusarm i mässing, silverfolierat glas, 102 x 64 cm, smärre lagningar, senare bakstycke

1052

2020-12-09