Spegel, gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, dekor i papier maché, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med dekor av bandrosett och lagerkrans, graverade ytor, hörnet med akantusornamentik, nedre sarg med lagerfestong, kvicksilverfolierade glas, 66 x 30 cm, krönet med lagningar, retuscher

1088

2020-12-09