Spegel, gustaviansk, tillskriven Masreliez

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

JEAN BAPTISTE MASRELIEZ (formgivare och ornamentbildhuggare i Stockholm 1753-1801) tillskriven, spegel, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete av slottsverkstadskvalité, rikligt skulpterad dekor, sannolikt originalförgyllning av polerat guld och slagmetall, krönet med korslagda lagerkvistar och blombukett, festonger med rosor, ramen med dekor av akantusfleurong, kymation, band- och pärlstav, nedre sargen med solros, korslagda lagerkvistar, ornamentik à la chinoise, fasetterade och kvicksilverfolierade originalglas, bakstycke i original, 181 x 68,5 cm, obetydliga lagningar och retuscher

LITTERATUR:
Göran Alm: När franskt blev svenskt - den franska konstnärsfamiljen Masreliez i Sverige under 1700-talet, Lund 1991, sidan 86f, jämför avbildade konsolbord i Sofia Magdalenas och Gustav III:s paradsängkammare, sidan 94f, jämför dekorer på dörrparti i Vita kabinettet på Stockholms slott
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 139, jämför Masreliez förteckning över listverk
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2013, nr 1099, jämför det mannerheimska konsolbordet av Jean Baptiste Masreliez

1051

2020-12-09