Spegel, gustaviansk, av Johan Åkerblad

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i rokoko, signerad IÅ under krona samt Stockholms hallstämpel 1770(?), dekor i papier maché, framtagen äldre förgyllning, genombrutet krön med båge, dekor av korslagda blomsterkvistar, ramen med voluter och hängen, genombruten nedre sarg med lagerfestong, rocailler och voluter, kvicksilverfolierade glas, 123 x 53 cm, ställvisa lagningar

LITTERATUR:
Uppsala Auktionskammare, Internationell kvalitetsauktion, hösten 2014, nr 254, jämför två snarlika speglar av Johan Åkerblad från Skärfva

1101

2020-12-09