Skulptur, Triton tämjer Hippocampus

Klubbat för:

120000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

SKULPTUR, omkring 1900, Triton tämjer Hippocampus, skulpterad carraramarmor, medföljer senare sockel, höjd 73, längd 93 cm, ett framben med lagning, bakre fena med lagning

PROVENIENS:
Enligt uppgift inköpt i Berlin 1918/19, i samband med konstuppköpsresor under första världskriget
Doktor Karl Grönstedt (1872-1937), Villa Majgården, Saltsjöbaden
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare

1216

2020-12-09