Skulptur, 1800-talets andra hälft

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

VENUS VICTRIX, 1800-talets andra hälft, föreställande Pauline Bonaparte som Venus efter Antonio Canova, skulpterad alabaster, höjd 39,5, 57 x 17,5 cm, medföljer senare postament i trä med skiva av carraramarmor, höjd 52,5, 69 x 33 cm, ställvisa nagg, smärre sprickor och lagningar

Venus Victrix (den segrande Venus) är en skulptur i naturlig storlek av Napoleons syster Pauline som gudinnan Venus, utförd av den italienske skulptören Antonio Canova. Han återupptog här den antika romerska traditionen att porträttera dödliga personer som gudar. Porträttet beställdes av Pauline Bonapartes man Camillo Borghese och utfördes i Rom mellan 1805-1808, efter att Pauline blivit ingift i familjen Borghese.

1170

2020-12-09