Samling med antika fragment

Samling med antika fragment
Samling med antika fragment
Samling med antika fragment
Samling med antika fragment
Samling med antika fragment
Samling med antika fragment
Samling med antika fragment
Samling med antika fragment
Samling med antika fragment
Samling med antika fragment
Samling med antika fragment
Samling med antika fragment
Samling med antika fragment
Samling med antika fragment

Klubbat för:

22000 SEK

6 000-8 000 SEK

EN SAMLING ANTIKA FRAGMENT OCH FÖREMÅL, Antikens Grekland och Romerska riket, 11 delar, terracotta, medföljer socklar till samtliga
Utlåtande medföljer i original från Medelhavsmuseet, Stockholm, daterat 28 juni 1962

PROVENIENS:
Herr Hans Lindskogs samling under 1960-talet, Stockholm

Samlingen omfattar följande delar:
Huvud, Antiken, kvinnoansikte med uppsatt hår, terracotta, höjd 3,5 cm, fragment, avslag
Huvud, Antiken, kvinnoansikte med uppsatt hår, terracotta, höjd 5 cm, fragment, avslag
Huvud, Antiken, kvinnoansikte med uppsatt hår och diadem, terracotta, höjd 8 cm, smärre nagg
Huvud, Antiken, kvinnansikte med uppsatt hår, terracotta, höjd 6,5 cm, fragment, avslag
Oljelampa, senhellenistisk, dekor av satyrhuvud, hänkel med palmet, terracotta, höjd 5, längd 9 cm
Oljelampa, Romerska riket, dekor av soldathuvud, godronnerad kant, terracotta, höjd 2,5, längd 10 cm, hänkel med avslag, mindre lagning
Oljelampa, Romerska riket, terracotta, numrerad med bläck 17., höjd 3, längd 9 cm
Skål, hellenistisk, glaserad terracotta, höjd 3,5, diameter 8 cm, lagningar
Statyett, Antiken, draperad kvinnofigur, terracotta, höjd 15,5 cm, avslaget huvud
Statyett, Antiken, draperad kvinnofigur, terracotta, höjd 13 cm, avslaget huvud och fötter
Statyett, Antiken, draperad figur, terracotta, höjd 8 cm, avslagen från midjan

1183

2020-12-09