Piphuvud, 1800-talets mitt, adliga ätten Aminoff

Klubbat för:

9000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

PIPHUVUD, Storfurstendömet Finland 1800-talets andra kvartal, silvermonteringar sannolikt av Adolf Gustaf Illberg, Helsingfors 1846, masurbjörk med skuren dekor av adliga ätten Aminoffs vapensköld (nr 456), höjd 11, längd 13,5 cm, smärre bucklor

1157

2020-12-09