Pehr Berggren, Carl XII hälsar på en sårad officer

Klubbat för:

18500 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

PEHR BERGGREN
1792-1848
Karl XII stiger af sin häst och tager hand om en sårad
Signerad P. J. Berggren. Olja på duk, 76,5 x 88 cm.

LITTERATUR
Alf Henriksson: Svensk Historia, del II, Bonniers 1982, avbildad sidan 876

Karl XII:s häst Brandklipparen

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1490

2020-12-09