Pärlcollier, signerad intaglio, röd jaspis

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

PÄRLCOLLIER, odlade, något ovala sötvattenpärlor ca 10,5-13,5 mm, en oval röd jaspisplatta med skuren intagliodekor av flöjtspelande satyr och tamburinspelande Amor, signerad "W BROWN INV" för William Brown, längd ca 47 cm, plattan 2,4x1,9 cm

HISTORIK
William Brown (1748-1825) och hans bror Charles Brown är de mest berömda stengravörerna under 1700-talets England.
William ställde ut på Society of Arts 1766-70 och årligen på Royal Academy fram till 1785 och de hade stora beställningar från Katarina II av Ryssland och från Ludvig XVI av Frankrike.

LITTERATUR
The Burlington magazine, August 1965, Russian themes in the work of the english gem cutters William & Charles Brown, sid. 421-25.

1393

2020-12-09