Oscar Björck, Porträtt av Gudrun Juel-Westrup

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

OSCAR BJÖRCK
1860-1929
Porträtt av Gudrun Juel-Westrup
Olja på duk, 85x42 cm. Utförd ca 1906.
På baksidan är målningen intygad av Oscar Björcks döttrar, Margit Friis och Ingrid Nylin.

PROVENIENS
Professor Oscar Björck (1860-1929), Stockholm
därefter i arv inom familjen

Målningen är en studie till helfigursporträttet av Gudrun Juel-Westrup (1866-1948), vilket beställdes av maken riksdags- och industrimannen Wilhelm Westrup (1862-1939). Wilhelm och Gudrun Westrup var stora nordister och bildade Juel Westrupska stipendiefonden som skulle göra det möjligt för studerande vid Köpenhamns och Kristianias (Oslos) universitet att studera i Lund och för lundastudenter att studera i annat nordiskt land.

Efter att ha varit bosatta i Lund flyttade paret Juel-Westrup ut till Rydsgårds herrgåd i Skurup, Skåne.

1462

2020-12-09