Oscar Björck, Hästekipage

Oscar Björck, Hästekipage
Oscar Björck, Hästekipage
Oscar Björck, Hästekipage
Oscar Björck, Hästekipage
Oscar Björck, Hästekipage
Oscar Björck, Hästekipage
Oscar Björck, Hästekipage
Oscar Björck, Hästekipage
Oscar Björck, Hästekipage
Oscar Björck, Hästekipage
Oscar Björck, Hästekipage
Oscar Björck, Hästekipage

Klubbat för:

10000 SEK

12 000-15 000 SEK

OSCAR BJÖRCK
1860-1929
Hästekipage
Signerad O Björck. Olja på duk, 46 x 67 cm.

Ungdomsverk av Oscar Björck. Utförd under hans studietid vid Konstakdemien, där han på Nationalmuseum kopierat Gustaf Rydbergs "Skånskt vårlandskap" (1868).

1558

2020-12-09